fbpx
Сьогодні
10:01 24 Жов 2021

Вчені визначили, де вперше людина приручила коней

Найбільш імовірним регіоном, де людина вперше одомашнила коней, є степи Східної Євразії, що на території сучасної Росії. 

Про це йдеться в дослідженні міжнародної групи науковців, оприлюдненому 20 жовтня у журналі Nature, пише hromadske.

На відміну від, приміром, котів, встановити місце одомашнення коней украй складно: ці тварини не зазнали очевидних зовнішніх змін унаслідок приручення людиною. Натомість науковці покладаються на непрямі свідчення, як-от ушкодження конячих зубів від збруї або навіть символізм, який коневі надавався в різних культурах.

Дослідження від лютого 2017 року встановило, що коней уперше одомашнили представники ботайської культури на території сучасного північного Казахстану, що в Середній Азії. Припускалося, що тамтешні кочові народи п'ять тисяч років тому вирушили на захід, змішалися з місцевим населенням і передали їм навички одомашнення коней (якими пересувалися).

І якщо міграція народів підтверджується знаходженням фрагментів ДНК кочовиків у сучасних людей, ДНК ботайських коней у їхніх сучасників не знайшли. Так само — за допомогою ДНК-аналізу — відкинули й інші потенційні місця першого одомашнення коней: Анатолія, Сибір та Іберійський півострів.

У новому дослідженні вчені з низки країн секвенували геном решток 273 коней із Європі та Азії, які жили за 2-50 тисяч років до нашої ери. Його порівняли з ДНК сучасних коней. Це дозволило виявити домінантну групу тварин, які поширилися приблизно 4000-4200 років тому з Понтійсько-каспійського степу, що лежить у межах річок Волга і Дон.

У коней, яких там одомашнили, були присутні два характерні гени: GSDMC, який відповідає за більш спокійну поведінку, і ZFPM1, який пов'язаний із сильнішим попереком. Це вказує на те, що тамтешніх коней спеціально розводили для верхової їзди: вони були водночас витривалими й менш норовливими.

Після того одомашнені коні зі степів Західної Євразії поширилися на Анатолію, Нижній Дунай, Богемію, Середню Азію і зрештою Західну Європу та Монголію, витіснивши місцевих коней у проміжку 1500-1000 років до нашої ери. Поширенню коней сприяло винайдення колісниці, міграції кочових народів, торгівля і війни.

"Причина, з якої ми так зацікавлені в конях, полягає в тому, що вони перебувають серед тварин, які чи не найбільше вплинули на людську історію. Тісні відносини, які ми розвинули з кіньми, тривали аж до початку XX століття, коли для перевезень став застосовуватися моторний двигун", — пояснює провідний автор дослідження Людовик Орландо з Тулузького університету.

Науковці продовжують вивчати історію появи коней у людській історії. Їм зокрема цікаво, як вони потрапили на Американський континент, а також як на біологію цих тварин вплинуло їхнє використання в різних природних умовах: від степів до тундри — і в різних сферах життєдіяльності: сільського господарства, перевезень і воєнних дій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: