fbpx
Сьогодні
Екорубрика 14:48 09 Лип 2021

Київські пляжі: чи можна купатися і наскільки це безпечно?

Що означають «Блакитні прапори» на берегах Дніпра, і чому у пляжів Києва та Лос-Анджелеса тепер є дещо спільне?

English version here

Фото: КП "Плесо"

Пляж "Венеція" в Гідропарку в Києві має відмітний знак, що, за словами Юлії Мархель, координаторки Всеукраїнського проєкту "Чисті пляжі разом!" і президентки Всеукраїнського молодіжного руху "Let's do it Ukraine", робить його одним з найпопулярніших місць для пляжного відпочинку серед туристів, що приїжджають в Україну. 

Цим відмітним знаком є "Блакитний прапор" — почесний міжнародний титул, нагорода, яку привласнюють з 1987 року пляжам і причалам, які відповідають всім 32 критеріям, що стосуються екологічної просвіти, якості води, безпеки та послуг.

київ пляж

Пляжі з блакитним прапором повинні бути, перш за все, безпечними, мати на території медпункт, рятувальні вежі, екологічно чистими — вітається роздільний збір сміття, також враховується якість і чистота піску, доступність питної води, телефону, інклюзивність пляжу і найголовніше — якість прибережних вод. У 2017 році "Блакитний прапор" в Києві отримали три пляжі: "Дитячий", "Золотий" і "Пуща-Водиця". У 2018 році ці пляжі знову отримали цю нагороду. Також сертифікат отримали ще чотири пляжі — "Венеція", "Молодіжний", "Галера" і "Веселка".

київ пляж

Наскільки чистий пісок?

Інші київські пляжі не відповідають необхідним критеріям — і це цілком очікувано. Ходити по піску без взуття може бути небезпечно — можна наступити на бите скло, а іноді навіть на голки, залишені в піску. Картину псують сигаретні коробки, які відвідувачі пляжів все ще, чомусь, у 2021 році не звикли викидати в урни або виносити з собою, не кажучи вже про те, що пляж є громадським місцем, де куріння заборонено.

київ пляж

Втім, цілком реально, що цього літа проблема буде розв'язана, адже тепер у Комунального підприємства "Плесо", яке виконує функції з охорони, утримання та експлуатації земель водного фонду Києва, з'явилася нова техніка — спеціальний автомобіль для прибирання сміття найдрібнішої фракції, такого як бите скло, недопалки, і навіть голки. 

київ пляж

київ пляж

Такий автомобіль поки що єдиний в Україні — техніка є тільки в Києві та на пляжах сонячного Лос-Анджелеса. Машина чіпляється до трактора, як причіп, і називається "Барбер", тому що буквально "прочісує" пісок спицями, а слідом за ним проїжджає ручна машина для очищення піску. Зараз Барбер працює на 9 пляжах Києва — Венеція, Молодіжний, Галера, Тельбін, Передмостовий, Золотий, Центральний, а також на пляжах Чорторий і Троєщина, з понеділка по п'ятницю 1 раз на день — рано вранці, поки відпочивальники не встигли приїхати на пляж. 

київ пляж

Весь процес займає близько 3-4 годин, а наступного дня все починається спочатку, поки не закінчиться сезон. Купили Барбер державним коштом, але за підтримки організації "Let's do it Ukraine", яка поставила собі за мету на 2021-2023 роки поліпшити якість пляжів і привчити українців до культури чистоти, а також навчити не тільки не залишати після себе, а й правильно сортувати сміття. З цією метою на пляжі Венеція навіть була проведена акція — команди активістів вирушили вручну інспектувати пляж, озброївшись рукавичками та сміттєвими пакетами. Результат був невтішним — кілька, хоч і неповних, пакетів зі сміттям таки вдалося назбирати на трьохстах метрах лінії пляжу. Тут — пластикові пляшки, пакування від морозива, сигаретні недопалки. Все це — сміття, залишене самими відпочивальниками, адже ще вранці пляж був вичищений новим Барбером. 

київ пляж

За словами самих відпочивальників, така інспекція їх не збентежила. Більш того, були навіть і ті, хто приєднався до волонтерів і допоміг очистити пляж. Після акції сміття було впорядковане в спеціальні баки для роздільного збору відходів.

Якість води на пляжах — чи можна купатися в Дніпрі?

Згідно з даними зі звіту скринінгу якості води басейну Дніпра, який проводився Міністерством захисту навколишнього середовища та Агентством водних ресурсів в січні цього року, купатися в Дніпрі не дуже-то безпечно — у воді присутні отрутохімікати сільгосппризначення, які були заборонені ще в 60-х роках минулого століття. Одна з речовин (карбендазим) була присутня майже в кожному другому зразку води, також зафіксовано перевищення безпечного рівня атразину, а надто висока концентрація міді та цинку в воді робить ці дві речовини специфічними забруднювачами басейну Дніпра. У деяких місцях рівень пестицидів був настільки високий, що становить екологічну загрозу. Чи можна купатися в такій воді?

Скринінг води на пляжах здійснюється з періодичністю два-три рази на місяць перед початком купального сезону та з такою ж періодичністю протягом пляжного сезону, якщо не виникає непередбачених ситуацій, типу цвітіння води або чиєїсь інтоксикації водою на пляжі. Його здійснює Головне управління Держспоживслужби в Києві.

Як розповів член громадської ради Державної екологічної інспекції України Михайло Ромась, досліджені Держспоживслужбою проби води з відкритих водойм за станом на 18.06.2021 не відповідають вимогам Державних санітарних правил розміщення, улаштування та експлуатації оздоровчих закладів. 

Як пояснив Михайло, основним чинником забруднення поверхневих вод в межах столиці є скиди промислових стічних вод і комунально-побутових стоків через міську систему каналізації, третина якої знаходиться в аварійному стані. Крім цього, приблизно кожне четверте підприємство столиці здійснює скиди в річку Дніпро зі значним перевищенням рівня гранично допустимих концентрацій забруднювальних речовин, ще більше ситуація ускладнюється великою кількістю незаконних врізок до мереж водовідведення. За підрахунками екологів, в Києві таких — близько двох тисяч. Крім цього, існують сотні зливостоків, які не перебувають на балансі жодного підприємства. 

"Тому скільки і які токсичні речовини потрапляють в Дніпро через незаконні врізки та безгоспні стоки, невідомо — тільки офіційно в Дніпро протягом року місто скидає понад 720 мільйонів кубометрів стічних вод. 40% з цих скидів не проходять належного очищення і завдають найбільшої шкоди навколишньому середовищу. Однією з основних хімічних речовин, що забруднюють Дніпро в Києві, є фосфати. Це один з основних елементів побутової хімії (порошків та мийних засобів). Саме фосфати призводять до "цвітіння" Дніпра: 1 грам фосфатів призводить до появи 5-10 кілограмів водоростей. Тобто коли фосфати потрапляють у Дніпро, це призводить до розмноження водоростей з шаленою швидкістю. Це називається евтрофікація, і починається "цвітіння" води. Зазвичай сезон активного "цвітіння" води припадає на серпень-початок вересня, а цього року почався вже в червні" — звертає увагу Михайло.

Звідки в такому випадку блакитні прапори?

київ пляж

Фото: КП "Плесо"

Ситуація з якістю води — патова. До того ж як уже було сказано раніше, стежити за цим повинна Держспоживслужба, а завдання комунального підприємства "Плесо", яке займається обслуговуванням пляжів, полягає в технічному забезпеченні цих пляжів. 

Саме завдяки їхній роботі пляжі й отримують блакитні прапори. Михайло Ромась висунув свою гіпотезу:

"Єдине, чим я можу пояснити таку високу нагороду, це те, що там 32 показники. Якість води — один з них. Але є ще багато інших. Тобто "середнє арифметичне" дозволяє пляжам отримати блакитний прапор. Щодо  якості води, як правило, пляжі знаходяться в "тихих" місцях, там, де немає активного перебігу, а більшість "важки"  забруднювальних елементів, особливо металів, осідають. Забір води беруть з поверхневою частини (30-50 см), де металів менше", — припускає Михайло. 

Чи можна поліпшити якість води в Дніпрі?

київ пляж

Фото: КП "Плесо"

На жаль, механізованих технологій, щоб "очистити" вже забруднені річки поки не винайшли, проте у світі вже є приклади, як люди вдало справлялися з цим завданням іншими способами. Тут можна орієнтуватися на європейський досвід. У місті Базель у Швейцарії в 1986 році на хімічному підприємстві сталася аварія настільки великих масштабів, що жителям міста рекомендували кілька днів взагалі не виходити з будинку. Величезна кількість хімікатів потрапила в Рейн, що призвело до повного зникнення з річки лосося, який є чутливим до забруднень. Тоді влада ухвалила Rhinе Action Plan — він стосувався всіх країн, на території яких протікає річка. Екологи разом з владою поставили собі за мету: повернути лосося в Рейн до 2000 року, знизивши кількість шкідливих викидів у воду і посиливши вимоги з їхнього очищення. В результаті лосось повернувся в води Рейну на 2 роки раніше запланованого терміну — контроль з боку влади й жорстке екологічне законодавство допомогли відновити природний баланс. 

Цього ж плану дотримувалися й інші країни — з 1948 року в США діяв закон про контроль забруднення водних ресурсів, в Німеччині відповідне законодавство почало зароджуватися на початку 70-х під тиском громадськості. У Нідерландах вперше почали контролювати викиди підприємств ще в кінці XIX століття (Закон про фабрики 1875 року, Закон про шкідливість 1896 року) неодноразово, а Японія прийняла комплексний закон про контроль забруднення навколишнього середовища в 1967 році. 

Аналогічні процеси, які включали державне регулювання і контроль за виконанням екологічного законодавства, діяли й в інших країнах, і така політика призводила до бажаного результату. 

На думку члена ради держекоінспекції, в Україні це можливо. Однак розв'язання проблеми вимагає національного масштабу розв'язання питання, тому що з акваторії Дніпра більш ніж половина населення отримує питну воду і спектр проблем річки дуже широкий:

"Від радіоактивного мулу, який залишається з часів Чорнобиля, до фосфатних мийних засобів і підприємств-забруднювачів. Окремою проблемою є "намивання" піску, що призводить до створення "острівців" на Дніпрі, і його обміління. Щодо останнього Україна прийняла технічний регламент щодо обмеження вмісту фосфорних речовин в побутових мийних засобах з 2014 року, а для побутових посудомийних машин — з 2017, проте поліпшення стану водойм не сталося. Така традиційна ситуація: регламент є, а виконання і контролю немає", — вважає Михайло Ромась.

Але крім зміни нашої контрольної політики, будуть потрібні й великі інвестиції в промисловість, адже для того, щоб очистити воду від шкідливих стоків, потрібно недешеве обладнання. Таке вже існує — воду, що викидається в річки підприємствами, можливо очистити до нульового рівня вмісту в ній шкідливих речовин, і таку технологію вже впроваджують в країні, яка найбільше цього потребує — в Індії. За даними організації WaterAid, 80% поверхневих вод Індії забруднені, і виною тому — каналізаційні стоки та стоки від шкіряних і текстильних виробництв, які ніяк не очищаються, перш ніж потрапити в природу. 

В результаті був розроблений проєкт Zero Liquid Discharge, що вбиває відразу двох зайців. Ця система передбачає повний цикл очищення стоків, в результаті якого із забрудненої води максимально витягуються всі компоненти, а вода очищається до стану, який не є небезпечним для навколишнього середовища. Самі відходи перетворюються на твердий стан, їх обсяг зменшується в багато разів, після чого їх можна повторно використовувати як сировину на інших підприємствах. 

Що стосується України, Михайло Ромась зазначає, що потрібно боротися з незаконними зливами промислових підприємств в Дніпро і "закінчувати історію з фосфатними засобами побутової хімії", розв'язувати проблему очисних споруд каналізаційних стоків, міст, що стоять на Дніпрі, в Києві це Бортницька станція аерації, адже більшість систем очищення старше 40 років. 

Фото "Рубрики"

1
13468

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: