fbpx
Сьогодні
Розбір 17:03 10 Сер 2021

Вагітна у 12 років. Чому такі історії трапляються все частіше в Україні

Розбираємо на прикладі. А також розповідаємо, що робити, якщо дитина повідомляє про вагітність, як від цього застерегти і як реагувати, якщо запобігати вже пізно

English version here

Не так давно український медіапростір облетіла новина: на Чернігівщині завагітніла 12-річна дівчинка. Майбутньому батькові дитини — 17.

"Я сиділа в кімнаті, вийшла на вулицю на лавочку в Інтернет зайти, коли заходить він у двір. Я спочатку зніяковіла, зашарілася, як буряк була червона. Він запропонував статевий акт. Я спочатку відмовилася, а потім погодилася. Не знаю чому", — розповідає вагітна 12-річна Наталія. 

Про вагітність Наталя дізналася на терміні 10,5 тижнів — в школі дитині ставало погано, і лікарі порадили звернутися до гінеколога. Тоді Наталія хотіла зробити аборт, але передумала: лікарі порекомендували залишити плід. Про те, що на прийом потрапила малолітня вагітна дівчинка, лікарі повідомили поліції — це необхідна дія, яку вони зобов'язані зробити в такому випадку. Тепер Сергію загрожує в'язниця: зґвалтування особи, яка не досягла 14 років, незалежно від добровільної згоди кваліфікується ч. 4 ст. 152 Кримінального Кодексу і карається позбавленням волі від 10 до 15 років. 

Вік сексуального згоди в Україні — 16 років. Будь-які дії сексуального характеру, які здійснюють або схиляють до них — кримінально карані.

Винні батьки?

Причина №1 — брак уваги батьків. "Якщо не дай боже Сергій піде, я з собою що-небудь зроблю" — заявила Наталія своєї матері, коли та хотіла перешкодити стосункам юних коханців. Психолог Дар'я Непочатова розповіла "Рубриці", що дівчатка часто можуть вступати в статеві стосунки, щоб утримати партнера, а хлопчики — для самоствердження, щоб довести свою дорослість. 

"Часто нещаслива ситуація в сім'ї може штовхати підлітка на пошук сексуальних пригод в надії на те, що сексуальний зв'язок зробить їх щасливими, дасть якесь відчуття себе", — пояснює фахівчиня. Вона також додає, що ранній початок статевого життя — це індикатор того, що людині психологічно дуже дискомфортно. Тут все збігається: сім'я дівчинки вже кілька років перебувала на обліку Центру соціальних служб Куликівської сільради, і за словами директорки, Лариси Карцевої, мати дівчинки вела такий спосіб життя, що дитина залишалася без її уваги. Психолог соцслужби зробив той же висновок. 

Однак брак уваги батьків — не єдина причина підліткової вагітності. Вони можуть змінюватися в залежності від віку дитини: "Дванадцятирічна дівчинка і п'ятнадцятирічна дівчинка — це велика різниця. У першому випадку ми маємо справу ще з дитиною і швидше її штовхнули на це якісь негаразди в сім'ї. А в другому — причиною може стати цікавість, бажання пізнати щось нове, фантазія про дорослий світі", — пояснює психолог. 

Причина №2 — відсутність статевого виховання. Неповнолітні матері в Україні — далеко не рідкість. Наприклад, у 2020 році було 35 випадків переривання вагітності у дівчаток до 14 років, ще 538 випадків — у дівчаток у віці 15-17 років. На аборти наважуються не всі. 

Наприклад, один тільки Чернігівській пологовий будинок, вже цього року, за неповних 7 місяців, відвідали 12 неповнолітніх породіль. За словами головного лікаря Василя Гусака, у 2019 році народили 19 дівчат у віці від 14 до 17 років, а торік рекорд поставила 13-річна молода мама. 

Вагітна у 12 років. Чому такі історії трапляються все частіше в Україні

Причина такої сумної статистики — відсутність статевого виховання, вважає Дар'я Непочатова: "Батьки не говорять з дітьми про сексуальність, все це пускається на самоплив. Дівчатка і хлопчики часто не знають, що одного незахищеного статевого контакту достатньо, щоб завагітніти. Підлітки погано розуміють, як влаштована репродуктивна система. Для них секс — це скоріше заборонений плід, якийсь атрибут дорослого життя. Їм може бути нудно або цікаво. І вони хочуть спробувати це", — пояснює фахівчиня. 

Брак статевої освіти та кількість вагітностей до 18 років мають прямий зв'язок. Наприклад, в Нідерландах і Данії з 1000 дівчат у віці 15-19 років, в середньому, за даними 2017 року, вагітніють 4,4 дівчини, а у Швейцарії — 3,5 — це найнижчий показник в Європі, і заслуга цього — наявна концепція обов'язкового статевого виховання в школах.

Вагітна у 12 років. Чому такі історії трапляються все частіше в Україні

Источник: United Nations, Department of Economic and Social Affairs, Population Division (2017). World Population Prospects: The 2017 Revision, DVD Edition

Дочка каже, що вагітна: як реагувати батькам?

Дочка каже, що вагітна: як реагувати батькам

Зараз дівчинка з матір'ю, двома молодшими сестрами, братом, вітчимом і Сергієм живуть в селі Дроздівка — рішення про переїзд було прийнято після того, як стало відомо про прийдешнє поповнення і про те, що Наталя збирається залишити плід. Втім, сама Наталя вважає, що їй з Сергієм варто жити окремо: "Не життя це, з батьками…  Як то кажуть, дві господині на кухні — це не життя", — каже дитина. 

Дар'я Непочатова пояснює: якщо дитина повідомляє про вагітність, головне — не реагувати на шок занадто гостро і не робити різких рухів, про які потім, можливо, батьки пошкодують: "Важливо прийти на допомогу, надати підтримку, показати, що приймаєш ситуацію і разом ви впораєтеся. Яке б рішення (народжувати чи робити аборт) дівчина не прийняла, це матиме психологічний, тілесний наслідок для неї, тому важливо звернутися до психолога або психотерапевта за консультацією". 

Щодо рішення, залишати дитину чи позбавлятися плоду, варто розуміти, що рання вагітність серед підлітків має серйозні наслідки для здоров'я матерів-підліток і їхніх дітей. Згідно з дослідженнями Федерації товариств акушерства і гінекології Північних країн, ускладнення вагітності та пологів є основною причиною смертності серед дівчаток у віці 15-19 років у всьому світі. Крім того, матері-підлітки у віці 10-19 років піддаються вищому ризику еклампсії, післяпологового ендометриту та системних інфекцій, ніж жінки у віці 20-24 років.  Пологи в ранньому віці підвищують ризик як для матерів, так і для їхніх новонароджених дітей. Діти, народжені у віці до 20 років, піддаються вищому ризику низької маси тіла при народженні, недоношеності та важких неонатальних захворювань. 

І навіть в тому випадку, якщо вагітність протікає успішно, а плід здоровий, організм молодої матері все ще залишається не готовим до пологів. Лікар-акушер Василь Гусак пояснює: "Одна справа, коли всі ці органи зрілі, а інша справа — коли вони інфантильні та статевозрілі. Це зовсім інший склад тканин, в них немає колагену, вони не розтягуються. Найчастіше доводиться робити кесарів розтин". 

Якщо говорити про вплив на психіку дитини початку раннього статевого життя, психолог пояснює: на психіку і подальшу сексуальність скоріше вплине те, як пройшов перший сексуальний досвід, що залишиться в пам'яті.

Вагітна у 12 років. Чому такі історії трапляються все частіше в Україні

Як застерегти дитину від ранньої вагітності?

Часто причиною вагітності стає необізнаність: в ЮНЕСКО відзначають, що в багатьох країнах діти ростуть з хибними уявленнями про сексуальне і репродуктивне здоров'я, що пов'язане з багатьма проблемами. Наприклад, половина дівчаток в Ірані вважають менструацію хворобою, в Афганістані 51% дівчаток, а в Малаві — 82% не мають ні найменшого уявлення про менструацію до її настання.

Саме тому важливо вчасно розповісти дітям про статеве дозрівання, про секс і його наслідки та ризики. Правда, розмова з дитиною не завжди може здатися комфортною для батьків і самої дитини. В такому випадку можна вдатися до інших методів: дати дитині відповідну літературу або разом подивитися фільм. Дар'я Непочатова радить вибрати серіал "Сексуальна освіта" — якраз про сексуальність. Для батьків це може стати одкровенням про підлітковий світ, а підліткам перегляд серіалу покаже, що це нормально бути незайманим і не обов'язково робити те, що вважається круто кимось іншим, якщо ти ще до цього не готовий. 

Зараз все більше підлітків сидять в соціальній мережі TikTok. Можливо, дитині буде зручно сприймати інформацію через знайому платформу, тому психолог рекомендує блогерів, на яких варто там підписатися: @SashaKoritsa і @ecowoman.space. Для початку цього цілком буде достатньо.

Також для підлітків проводяться лекції, семінари, тренінги. Наприклад, подібні заходи регулярно проводяться у великих містах секс-педагогом Юлією Ярмоленко: як для дорослих, наприклад "Як і коли говорити про секс з підлітками", так і для самих підлітків — "Підліткам про секс: просто і доступно". 

Але головне при цьому — зберігати здорову атмосферу в сім'ї та мати довірчі взаємини з дитиною, адже брак уваги з боку батьків — одна з головних причин початку раннього статевого життя. 

1
193235

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: